Regional Delegates & Annual Meeting

2014 Delegates

GSNorCal 8th Annual Meeting 2015: 
April 25, 2015 
Camp Bothin - Fairfax, CA (Marin County)

Topics will be announced

Questions? Contact bthorndike@girlscoutsnorcal.org.

Who is invited?

All adult members and Girl Scouts age 14 and up are welcome to attend but due to limited seating capacity (225), first priority is given to Regional Delegates, voting alternates, Board of Directors and Board Development Committee members, nominees for the Board, board Development Committee, and National Delegates.  Visitors and non-voting Alternate Delegates will be accomodated on a first-come, first-served basis if space is available.

What should I wear?

Business casual or uniforms.  Dress comfortably with layers.  

Information on 2015-2017 Strategic Learning for Regional Delegates

Regional Delegates provide input to the council’s Board of Directors on Strategic Priorities.  The Board is developing our next three year strategic plan (2015-2017) and has asked Regional Delegates to lead discussions in their Regions during February 2014-April 2014, so that they are prepared to provide informed input about the 2015-2017 strategic plan at the council’s April 26, 2014 Annual Meeting.  Click here for an overview and discussion guide. All members are welcome to review this guide and discuss questions or concerns with their Regional Delegate, or send input to strategy@girlscoutsnorcal.org.   

Regional Delegates

Regional Delegates are elected from all 14 regions of  Girl Scouts of Northern California.  Delegates are girl and adult members, age 14 and over.

Nominations are accepted in the Fall, and elections are held in January.  Check here in October for a timeline and nomination documents.

See below on this page for a list of current delegates for your region.  

Each region is entitled to elect:

  • Two girl members (ages 14 and older) to serve a one year term as a Regional Delegate.
  • Six Regional Delegates, one of whom must be an adult member age 18 or older and the remaining five Regional Delegates may be girl (age 14 or older) or adult members.  These two year terms are staggered, so in any given year there are three positions up for election in each Region.  
  • Remaining nominees may be elected to serve as Alternate Regional Delegates.

Regional Delegates govern our council.  Together with the members of the Board and members of the Council’s Board Development Committee, and the delegates to the National Council (national delegates), regional delegates are the “voting members” of our council.  Voting members attend the Annual Meeting for Girl Scouts of Northern California where they elect the Board of Directors, Board Development Committee, and the national delegates and alternates to the National Council of GSUSA, and they vote on any amendments to our bylaws (the rules that govern our council). 

Regional Delegate Position Descriptions

Regional Delegates 2014

Region 1 - North Coast 

(Del Norte, Humboldt, Mendocino, Lake, West Trinity Counties)
One Year Term:
Kathryn Metzger
Two Year Term:
Selicia Ellis
Julie Johnson
Kirsten Josang
Mailia Josang
Jennifer Popovich

Region 2 - Upper North Central

(Shasta, Siskiyou, East Trinity Counties)
One Year Term:
Two Year Term:

Jeanne-Marie Carr
Marie Carr
Shalyn Fullerton

Region 3 - Sonoma County

(Sonoma County)
One Year Term:
Dakota Blackstone
Two Year Term:
Kathryn Hawkins
Sandy Pete
Renee Serota
Pat St.Clair

Region 4 - Napa/Solano

(Napa, Solano Counties)
One Year Term:
Two Year Term:

Katherine Homes
Joanne Loritz
Ann Sorenson
Sherri Scarott
Marie Schleich
Susan Kay Smith

Region 5 - North Bay

(Marin, San Francisco Counties)
One Year Term:
Two Year Term:

Pamela Atkinson
Jeanette Bemis
Molly Schmidt
Kathie Woolard
Jennifer Wu

Region 6 - Peninsula

(San Mateo County)
One Year Term:
Emily Ducker
Two Year Term:
Krista Anderson
Megan Ducker
Molly Baxter
Rebecca Simpson

Region 7 - East Bay Corridor

(Berkeley, Oakland, Richmond, Alameda, San Leandro, San Lorenzo, El Cerrito, West Contra Costa County)
One Year Term:
Two Year Term:

Dona Corning
Julie Draper
Sandra Draper
Marissa Vessels
Suzanne Vinson
Elizabeth Wolfman-Weyrauch

Region 8 - Southern Alameda

(Livermore, Hayward, Castro Valley, Fremont, Newark, Union City, Dublin, Pleasanton)
One Year Term:
Sriya Lingampalli
Two Year Term:
Sally Blaze
Debbie Dugorepec
Kelly Goins
Hannah Kim
Cathryn Oliver
Jeanne Strauss
Alternate Delegate:
Linda Micciche

Region 9 - Contra Costa I

(San Ramon, Danville, Alamo, Lafayette, Orinda, Moraga)
One Year Term:
Two Year Term:

Colleen McCarty
Katie McCarty
Magret Nunes
Sandra Patterson
Saloni Shah

Region 10 - Contra Costa II

(Walnut Creek, Pleasant Hill, Martinez, Concord, Clayton, Pittsburg, Antioch,
Brentwood, Byron, Oakley, Bay Point, Knightsen, Delta, Discovery Bay, Pacheco, Bethal Island)
One Year Term:
Two Year Term:

Allison Doster
Audrey Slaughter
Alena Slaughter
Nicki Marazzani
Vivian Vo

Region 11 - Santa Clara I

(Northwest - Cupertino, Los Altos, Los Altos Hills, Mountain View, Palo Alto, Sunnyvale)
One Year Term:
Two Year Term:

Jill Dempsey
Cara Green
Jenny Hood
Kavya Ramakrishnan
Rithu Simha
Vinitra Swamy

Region 12 - Santa Clara II

(Southwest - Campbell, Los Gatos, Monte Sereno, Saratoga, Santa Clara, Willow Glen, Branham & Almaden Valley, Central Downtown San Jose, West San Jose)
One Year Term:
Two Year Term:

Alexandra Cutuli
Harry Hall
Marlene Muraco
Janeen Vitalie-Shember
Kaitlin Weinstein

Region 13 - Santa Clara III

(East - South San Jose, Milpitas, Evergreen, Gilroy, Alum Rock, Berryessa, Morgan Hill, San Martin and also Monterey Hwy., IBM)
One Year Term:
Zahra Hajee
Srija Konjarla
Two Year Term:
Lilian Bui
Mallika Jain
Anjali Mehta
Tanna Parker
Kate Tennant
Winlyn Williams
Alternate Delegates:
Clara Chin
Ha Phan

Region 14 - Lower No. Central

(Butte, Glenn, Tehama Counties)
One Year Term:
Two Year Term:

Diane Fisher
Adriana McConnell
Alaina Rudnick
Melinda Rudnick
Deborah Sutcliffe
Linda Valente