Regional Delegates & Annual Meeting

2015 Delegates

GSNorCal 8th Annual Meeting 2015: 

April 25, 2015 
Camp Bothin - Fairfax, CA (Marin County)

Topics will be announced

Questions? Contact bthorndike@girlscoutsnorcal.org.

Who is invited?

All adult members and Girl Scouts age 14 and up are welcome to attend but due to limited seating capacity (225), first priority is given to Regional Delegates, voting alternates, Board of Directors and Board Development Committee members, nominees for the Board, board Development Committee, and National Delegates.  Visitors and non-voting Alternate Delegates will be accomodated on a first-come, first-served basis if space is available.

What should I wear?

Business casual or uniforms.  Dress comfortably with layers.  

Regional Delegates

Regional Delegates are elected from all 14 regions of  Girl Scouts of Northern California.  Delegates are girl and adult members, age 14 and over.

Nominations are accepted in the Fall, and elections are held in January.  Check here in October for a timeline and nomination documents.

See below on this page for a list of current delegates for your region.  

Each region is entitled to elect:

  • Two girl members (ages 14 and older) to serve a one year term as a Regional Delegate.
  • Six Regional Delegates, one of whom must be an adult member age 18 or older and the remaining five Regional Delegates may be girl (age 14 or older) or adult members.  These two year terms are staggered, so in any given year there are three positions up for election in each Region.  
  • Remaining nominees may be elected to serve as Alternate Regional Delegates.

Regional Delegates govern our council.  Together with the members of the Board and members of the Council’s Board Development Committee, and the delegates to the National Council (national delegates), regional delegates are the “voting members” of our council.  Voting members attend the Annual Meeting for Girl Scouts of Northern California where they elect the Board of Directors, Board Development Committee, and the national delegates and alternates to the National Council of GSUSA, and they vote on any amendments to our bylaws (the rules that govern our council). 

Regional Delegate Position Descriptions

Regional Delegates 2015

Region 1 - North Coast 

(Del Norte, Humboldt, Mendocino, Lake, West Trinity Counties)
One Year Term:
Hailey Boyum
Kimberly Paulo
Two Year Term:
Julie Johnson
Kirsten Josang
Mailia Josang
Emily Shapiro
Jennifer Popovich

Region 2 - Upper North Central

(Shasta, Siskiyou, East Trinity Counties)
One Year Term:
Two Year Term:

Jeanne-Marie Carr
Marie Carr
Shalyn Fullerton
Peggy Foster

Region 3 - Sonoma County

(Sonoma County)
One Year Term:
Berklee Welsh
Reilly Welsh
Two Year Term:
Kathryn Hawkins
Sandy Pete
Renee Serota
Shannon McMath
Kathleen Garcia

Region 4 - Napa/Solano

(Napa, Solano Counties)
One Year Term:
Two Year Term:

Katherine Homes
Joanne Loritz
Ann Sorenson
Sherri Scarrott
Susan Kay Smith

Region 5 - North Bay

(Marin, San Francisco Counties)
One Year Term:
Julia Schafer
Elizabeth Zarko
Two Year Term:
Molly Schmidt
Kathie Woolard
Jennifer Wu
Emilie Claire Schneider
Sophia Crescibene

Region 6 - Peninsula

(San Mateo County)
One Year Term:
Emily Ducker
Two Year Term:
Krista Anderson
Molly Baxter
Rebecca Simpson
Camille Klein
Navya Anne

Region 7 - East Bay Corridor

(Berkeley, Oakland, Richmond, Alameda, San Leandro, San Lorenzo, El Cerrito, West Contra Costa County)
One Year Term:
Two Year Term:

Julie Draper
Sandra Draper
Demeter Lamb
Vivian McBride
Cherish Portolese
Kari Thompson

Region 8 - Southern Alameda

(Livermore, Hayward, Castro Valley, Fremont, Newark, Union City, Dublin, Pleasanton)
One Year Term:
Two Year Term:
Sally Blaze
Debbie Dugorepec
Cathryn Oliver

Region 9 - Contra Costa I

(San Ramon, Danville, Alamo, Lafayette, Orinda, Moraga)
One Year Term:
Madeline Gerbracht
Annissa Bensalah
Two Year Term:
Colleen McCarty
Katie McCarty
Magret Nunes
Anna Nunes
Phoebe Archbell

Region 10 - Contra Costa II

(Walnut Creek, Pleasant Hill, Martinez, Concord, Clayton, Pittsburg, Antioch,
Brentwood, Byron, Oakley, Bay Point, Knightsen, Delta, Discovery Bay, Pacheco, Bethal Island)
One Year Term:
Sarah Padilla
Two Year Term:
Allison Doster
Vivian Vo
Julianna Kubik
Katherine Richardson
Jessica Busman

Region 11 - Santa Clara I

(Northwest - Cupertino, Los Altos, Los Altos Hills, Mountain View, Palo Alto, Sunnyvale)
One Year Term:
HIlary Oglesby
Traci Shiu
Two Year Term:
Jill Dempsey
Cara Green
Rithu Simha
Ann Crichton
Shuge Luo
Varsha Swamy

Region 12 - Santa Clara II

(Southwest - Campbell, Los Gatos, Monte Sereno, Saratoga, Santa Clara, Willow Glen, Branham & Almaden Valley, Central Downtown San Jose, West San Jose)
One Year Term:
Larissa Chiu
Two Year Term:
Marlene Muraco
Kaitlin Weinstein
Angelina Tsouris
Annie Van Ark

Region 13 - Santa Clara III

(East - South San Jose, Milpitas, Evergreen, Gilroy, Alum Rock, Berryessa, Morgan Hill, San Martin and also Monterey Hwy., IBM)
One Year Term:
Saher Daredia
Misbah Surani
Two Year Term:
Mallika Jain
Anjali Mehta
Tanna Parker
Shruthi Sankarran
Gayathri Sridhar
Anjali Ponnekanti
ALTERNATES:
Ha Phan
Aamani Ponnekanti

Region 14 - Lower No. Central

(Butte, Glenn, Tehama Counties)
One Year Term:
Rebecca Hueckel
Two Year Term:
Diane Fisher
Adriana McConnell
Melinda Rudnick
Linda Valente